UCENICII DOMNULUI

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
UCENICII DOMNULUI

FORUM CRESTIN - Sustine hubul crestin UceniciiDomnului.rohub.ro:411


3 participanți

    Hip-hop crestin ?!

    maryus
    maryus


    Numarul mesajelor : 78
    Data de inscriere : 07/06/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Linz ...Austria

    Hip-hop crestin ?! Empty Hip-hop crestin ?!

    Mesaj  maryus Mier Iun 10, 2009 10:51 pm

    Ce parere ai de muzica (genul) crestina hip-hop
    osy91
    osy91


    Numarul mesajelor : 20
    Data de inscriere : 08/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Campina

    Hip-hop crestin ?! Empty hip-hop

    Mesaj  osy91 Mier Iun 10, 2009 11:26 pm

    Ori hip-hop ori crestin. ``Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona`` .
    maryus
    maryus


    Numarul mesajelor : 78
    Data de inscriere : 07/06/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Linz ...Austria

    Hip-hop crestin ?! Empty Re: Hip-hop crestin ?!

    Mesaj  maryus Mier Iun 10, 2009 11:33 pm

    osy91 a scris:Ori hip-hop ori crestin. ``Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona`` .

    mamona=hip-hop? de ce? nici eu nu sunt de acord dar hai sa gasim un numitor comun cu privire la genul asta de muzica Smile
    osy91
    osy91


    Numarul mesajelor : 20
    Data de inscriere : 08/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Campina

    Hip-hop crestin ?! Empty Simplu

    Mesaj  osy91 Joi Iun 11, 2009 10:56 am

    O cantare ca sa fie pe placul Domnului trebuie sa indeplineasca trei conditii:

    1. Versurile sa fie dupa Scriptura
    2. Melodia trebuie sa fie crestina, dupa Scriptura
    3. Cine o canta trebuie sa traiasca dupa Scriptura.

    La hip-hop (si nu numai), melodia lasa de dorit, chiar daca unele cuvinte sunt dupa Scriptura. Daca ne uitam un pic un urma vedem caci cele patru elemente principale ale culturii hip hop sunt MCing (rap), DJing, graffiti şi breakdance. Putem sa asemanam muzica religioasa cu breakdance de exemplu? la fel si ritmul, ne putem imagina un pic pe primii crestini cantand in ritmul acesta? sau in Cer, s-ar canta cantari hip-hop? Eu cred ca nu. Muzica religioasa este data de Dumnezeu pt oameni, si cel mic, si cel mare, si cel batran poate canta spre slava lui D-zeu. Muzica pe placul lui D-zeu este cea care poate fi cantata de oricine. Vedem asa ceva la hip-hop?

    Si acuma sa revin la ce am spus in comentariul precedent: ``Ori hip-hop ori crestin. ``Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona`` .
    Daca slujesti lui D-zeu nu ai cum sa slujesti si lui Mamona. Muzica crestina religioasa a fost `adusa pe Pamant` de catre Dumnezeu. Uite istoricul muzicii hip-hop: Într-o searã de varã,Clive Champbell,în vârstã de numai 18 ani,cunoscut azi sub numele de Kool Herc,se plictisea foarte tare. Trãia în Bronx,cel mai sãrac dintre cele 5 cartiere ale NY-ului. Clive,fiul unui emigrant jamaican,a pus ceva la cale...a luat cele doua pick-up-uri care apartzineau tatãlui sãu,le-a ashezat in mijlocul strãzii shi a pus-o de-o petrecere! Apoi a luat microfonul shi a început sã facã rime,spontan shi fãrã vreo pregãtire! În spatele sãu se aflau douã platane care mergeau în paralel iar el le îmbinase sunetele. La aceastã petrecere de cartier s-a nãscut Hip-Hop. Poate muzica hip-hop sa fie pe placul lui Dumnezeu?.....
    Daca muzica crestina a fost data de Dumnezeu pentru a-L slavii pe Creator, muzica hip-hop a fost creata de un tanar care nu avea ce face, si de plictiseala a dat o petrecere.
    Daca noi punem versurile crestine la o melodie necrestina, ce iese de acolo?..
    Nu vreau sa intru si in ultimul punct mentionat ``cine canta o cantare sa traiasca dupa Scriptura``. Cred ca avem multe de invatat inainte sa ne alipim de ceva. Doamne ajuta-ne!
    Admin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 49
    Data de inscriere : 07/06/2009
    Localizare : Romania

    Hip-hop crestin ?! Empty Re: Hip-hop crestin ?!

    Mesaj  Admin Joi Iun 11, 2009 9:27 pm

    Interesant subiect , foarte bun Maryus ....eu unul nu prea ascult hip-hop crestin...sincer nu imi prea place Very Happy.
    maryus
    maryus


    Numarul mesajelor : 78
    Data de inscriere : 07/06/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Linz ...Austria

    Hip-hop crestin ?! Empty Re: Hip-hop crestin ?!

    Mesaj  maryus Vin Iun 12, 2009 10:30 pm

    [quote="osy91"]O cantare ca sa fie pe placul Domnului trebuie sa indeplineasca trei conditii:

    1. Versurile sa fie dupa Scriptura
    2. Melodia trebuie sa fie crestina, dupa Scriptura
    3. Cine o canta trebuie sa traiasca dupa Scriptura.

    quote]

    dovedeste asta cu Biblia Very Happy te apreciez pentru ideile tale dar nu cred ca cu astea putem sa convingem pe cineva ca muzica hip-hop nu e crestina Smile (inca o data zic,eu nu o ascult dar ma confrunt cu persoane care asculta si nu am argumente convingatoare asa ca...ajutor ) ce conditie de acolo nu e indeplinita? Very Happy versuri dupa scriptura exista fii sigur,
    melodia este considerata crestina (atata timp cat vezi ce muzica este azi)
    si cei care canta....nu ma bag ca nu le stiu comportamentul
    Admin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 49
    Data de inscriere : 07/06/2009
    Localizare : Romania

    Hip-hop crestin ?! Empty Re: Hip-hop crestin ?!

    Mesaj  Admin Vin Iun 12, 2009 10:42 pm

    Iata o melodie hip-hop crestina cantata de trupa Pocaitii
    https://www.youtube.com/watch?v=0M3Usozq6vQ
    osy91
    osy91


    Numarul mesajelor : 20
    Data de inscriere : 08/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Campina

    Hip-hop crestin ?! Empty Re: Hip-hop crestin ?!

    Mesaj  osy91 Sam Iun 13, 2009 12:39 pm

    quote]

    dovedeste asta cu Biblia Very Happy te apreciez pentru ideile tale dar nu cred ca cu astea putem sa convingem pe cineva ca muzica hip-hop nu e crestina Smile (inca o data zic,eu nu o ascult dar ma confrunt cu persoane care asculta si nu am argumente convingatoare asa ca...ajutor ) ce conditie de acolo nu e indeplinita? Very Happy versuri dupa scriptura exista fii sigur,
    melodia este considerata crestina (atata timp cat vezi ce muzica este azi)
    si cei care canta....nu ma bag ca nu le stiu comportamentul[/quote]

    - (1) Versurile sa fie dupa Scriptura (Şi cântau o cântare nouă şi ziceau: „Vrednic eşti tu să iei cartea şi să-i rupi peceţile: căci ai fost junghiat şi ai răscumpărat pentru Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din orice seminţie, de orice limbă, din orice norod şi de orice neam. (Apocalipsa5:9 ) >Pocaitii de ex< Baga un beep/Si da drumul la ritm/Baga un bass ...

    - (2) Melodia trebuie sa fie crestina, dupa Scriptura>Acum aduceţi-mi un cântăreţ cu arfa.” Şi pe când cânta cântăreţul din arfă, mâna Domnului a fost peste Elisei. (2 Împăraţi3:15 )

    - (3) Cine canta cantarea trebuie sa traiasca dupa Scriptura > (23 Şi când duhul trimis de Dumnezeu venea peste Saul, David lua harpa şi cânta cu mâna lui; Saul răsufla atunci mai uşor, se simţea uşurat şi duhul cel rău pleca de la el.) (*David tocmai fusese uns de Samuel)

    - Biblia spune sa cantam Domnului o cantare noua, nu sa recitam o cantare. Cântaţi Domnului o cântare nouă, cântaţi laudele Lui până la marginile pământului, voi care mergeţi pe mare şi cei ce locuiţi în ea, ostroave şi locuitorii lor! (Isaia42:10 ) . Hip-hop-ul nu se canta, se recita multi intreaba daca cantaretii hip-hop au voce.
    maryus
    maryus


    Numarul mesajelor : 78
    Data de inscriere : 07/06/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Linz ...Austria

    Hip-hop crestin ?! Empty Re: Hip-hop crestin ?!

    Mesaj  maryus Sam Iun 13, 2009 4:47 pm

    e ok...bine gandit,bine lucrat Domnu sa te binecuvinteze

    alte pareri????

    Continut sponsorizat


    Hip-hop crestin ?! Empty Re: Hip-hop crestin ?!

    Mesaj  Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -

      Data/ora curentă este: Dum Mai 12, 2024 9:52 pm